Hastane Personelimize HIV / AIDS Bulaşıcı Hastalıkları Hakkında Bilgilendirme Konferansı Yapıldı

HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü), doğrudan bağışıklık sistemine zarar veren bir virüs olup bu virüsü taşıyan insanlar “HIV pozitif” olarak adlandırılır. HIV, vücut direncini azaltarak insanların kolayca hasta olmasına neden olur. AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) ise HIV virüsünün bağışıklık sistemini zayıflatmasından sonra ortaya çıkan hastalık hâlidir.

Yeni vaka sayısını azaltmak amacıyla farkındalık ve bilgilendirme için tüm hedef gruplarda akran eğitimi dâhil eğitim faaliyetleri Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Bu kapsamda, Özel Yeni Hayat Hastanesi Değerli Enfeksiyon Hastalıkları Uzman Doktorumuz Fidan Doğan tarafından  1 Aralık Dünya AİDS Günü nedeniyle  Özel Yeni Hayat Hastanesi personeli için HIV/AIDS Bilgilendirme konferansı düzenledi.

Uzm. Dr. Fidan Doğan, HIV ve AIDS’in tıbbi olarak ne olduğundan bahsederek, bu hastalığın hangi yollarla bulaştığını aktardı. Hastalığın bulaş oranlarına ve hangi durumlarda bulaşmadığına değinen Sayın Doğan, korunma yöntemlerini sıralayarak sözlerini noktaladı.