Makale

Hastanemiz aylık gazetesinde yayınlanan doktorlarımızın makalelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Nisan Ayı - Göz Hastalıkları Köşesi

Akıllı Lens ile Gözlüğe Son!

Akıllı lensleri 45 yaş üzerinde uzak ve yakın net görüşü sağlamak için taktıklarını belirten Op.Dr. Cüneyt İZZET “ Akıllı lensler, katarak ameliyatlarında bir üst jenerasyon lens grubu olarak son 2 yıldır kullanılmaktadır. 45 yaş üzerinde olup da gözü uygun olan hastalara biz akıllı lensleri tavsiye ediyoruz.

Nisan Ayı - Cildiye ve Dermatoloji Köşesi

Pitriazis Rosea Hastalığı Nedir ?

Pitriazis rosea; daha çok gövdede ortaya çıkan, üzeri ince kepekli, pembe renkli, yuvarlak-oval şekilli döküntülerle karakterize, kendiliğinden düzelebilen bir hastalıktır.

Pitiriazis Rosea tanısı nasıl konulur? Dermatoloğunuz klinik muayene ile tanıyı koyabilir. Bazı durumlarda tanıyı kesinleştirmek amacıyla deri biopsisi yada diğer hastalıkları dışlamak için ince kabulardan mantar testi yapılabilir. Hastalığın seyri nasıldır? Hastalık 6-8 hafta içinde kendiliğinden düzelir. Ancak haberci plak denilen ilk döküntüden sonra deriyi tahriş etmek hastalığın artmasına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Pitriazis Rosea tedavi edilebilir mi ?

Nisan Ayı - Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Köşesi

 

BEL ve BOYUN FITIĞINA BİTKİSEL YAMA TEDAVİSİ

 

            2.Bin yıl önce Antik Yunanistan’da Hipokrat tarafından kullanılan ve vücudun kendi kendini iyileştirmesi prensibinden ortaya çıkan Proloterapi yöntemi, günümüzde bel fıtığı ve boyun fıtığı tedavisinde ameliyatsız kalıcı çözüm sağlıyor.

            Op.Dr. Bekir YILDIZ, bu tedavi yöntemiyle vücudun bel fıtığına neden olan hasarlı dokuyu kendi kendine iyileştirdiğini ve böylece cerrahi müdahaleye gerek kalmadan ve ileride fıtığın tekrarlama ihtimali olmadan kalıcı iyileşmenin sağlandığını açıklıyor.

            Tüm gün masa başında hareket kısıtlılığı içinde çalışmak, egzersizden uzak yaşam ve yanlış duruş şekli nedeniyle omurgayı birbirine bağlayan bağlar yıpranmaya başlar ve durum karşımıza bel ağrıları olarak çıkar. Çoğumuz bel ağrılarını ağrı kesiciler ile geçiştirmeye çalışırız. Bedenimizin bize hangi hastalığın sinyalini verdiği duymazdan geliriz. Ancak bir süre sonra zayıflayan bağlardan dolayı omurganın taşıdığı yük artar ve omurga arasında yatak görevi gören disk dışarı doğru çıkarak bu durum bel fıtığına dönüşür. Ağrılar aslında bel fıtığının habercisidir.

 

Bel Fıtığında kalıcı iyileşme, hasarı kaynağından yok etmekle mümkün.