Endoskopi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gastroskopi ( üst sindrim sistemi endoskopisi )

Gastroskopi ucunda bir kamera ve ışık kaynağı olan esnek bir borunun hastanın ağzından yemek borusu mide ve onikiparmak bağırsağından girilerek incelenmesi işlemidir. İşlem esnasında gerekli görüldüğü takdirde parça alınarak tanısal patolojik inceleme yapılabilir.

Tanısal amaçların dışında kanama odaklarını durdurulmasında, yemek borusu ve ya mide çıkışı darlıklarında balon ve ya stent uygulama, ağızdan besleneyemen ileri derecede nörolojik hastalığı olanlarda endoskopik yöntemle mideye besleme hortumu takılması (Perkutan endoskopik gastrostomi) obez hastalarda mide balonu uygulaması gibi tedavi edici uygulamalarda yapılabilmektedir.

Gastroskopi işlemi öncesi hastalarımızın en az 8 saat katı ve sıvı gıda almaması gerekmektedir. Yaklaşık 15 dk süren bu işlemi kliniğimizde sedasyon anestezi altında yapıyoruz. Sedasyon yaptığımız hastaların bir refakatçı eşiliğinde gelmesini öneriyor ve işlem sonrası en az 1 saat gıda alımını yasaklıyoruz.

Gastoskopi işlemi midede ağrı, ekşime, yanma, ağza acı safarlı mide içeriğinin gelmesi, yutma güçlüğü, yemelerde takılma hissi, göğüs kemiği arkasında yanma hissi, dışkıda gizli kan ya da koyu siyah şeklinde gelmesi, açıklanamayan kilo kaybı, açıklanamayan ses kısıklığı, öksürük, ağızda kötü koku olan hastalarda yapılmasını öneriyoruz. İşlem öncesi diyabeti, kalp hastalığı, astımı, kanama bozukluğu olan, ilac kullanan ve daha öncesinde ameliyat geçirmiş hastalarımızın durumlarını bildirmeleri gerekmektedir. İşlemden 1 hafta öncesinde aspirin ve kumadın gibi kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi gerekmektedir.